Jednym z materiałów, z których wykonujemy wypełnienia blach trapezowych jest polistyren ekstrudowany (XPS). Potocznie nazywany jest styrodurem. Pozyskiwany jest za pomocy metody ciągłej ekstruzji płyt wytłaczanych przy użyciu głowicy szczelinowej.

Polistyren ekstrudowany stanowi jednorodną pianę mającą nieregularne komórki w formie wielościanu, które do siebie ściśle przylegają. To właśnie ta cecha zapewnia większą wytrzymałość techniczną tych wypełnień niż w przypadku styropianu czy wełny mineralnej. Ponadto oddziałuje to na lepszą izolacyjność termiczną. Wypełnienia XPS charakteryzuje dość niski współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ), na poziomie ok. 0,030 W/(m·K). Dzięki temu stanowią one idealny materiał termoizolacyjny.

Styrodur cechują także dobre parametry wytrzymałościowe. Wykazuje on dużą wytrzymałość na działanie czynników obciążających oraz na ściskanie. Im wyższa jego gęstość to, tym wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto odporny jest na odkształcenia, w przeciwieństwie do np. styropianu.

Wypelnienia Xps Blach Trapezowych (1)
Wypelnienia Xps Blach Trapezowych (2)

Ponadto polistyren ekstrudowany jest materiałem niechłonącym wody (wysoka higroskopijność). Parametry jego nasiąkliwości wodą wynoszą mniej niż 0,70 WL(T). Pod tym względem wyprzedza on znaczenie inne materiały używane do izolacji. Styrodur cechują także właściwości samogasnące, czyli materiał ten nie podtrzymuje ognia. Ponadto w wysokich temperaturach ulega stopieniu i zwęgleniu. Warto dodać, że podczas produkcji wypełnień XPS dodawany jest do nich komponent opóźniający zapłon. To on zapewnia dłuższy czas ich zapalenia się w przypadku wystąpienia pożaru. Dzięki tej właściwości możliwe jest skuteczne opuszczenie budynku.

Nie sposób nie wspomnieć też o ważnych właściwościach ekologicznych wypełnień XPS i możliwości poddania ich recyklingowi. Dodatkowo są one łatwe w montażu i transporcie.

Wypełnienia XPS znalazły swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie (wypełnienie blach trapezowych, ocieplanie ścian fundamentowych czy piwnicznych, izolacja przeciwwodna), ale również w chłodnictwie.

Nasi pracownicy służą fachowym doradztwem w wyborze odpowiedniego produktu. Korzystając z długoletniego doświadczenia i posiadanej wiedzy często podpowiadają naszym klientom korzystniejsze rozwiązania.

Posiadamy własny transport, co oddziałuje na skrócenie czasu dostarczenia materiału do klienta. Dostawa może trafić do odbiorcy już w ciągu 24 godzin.    

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!    

Zainteresowany? Masz pytania?

Skontaktuj się z nami teraz!
Pomożemy Ci dobrać materiał do Twoich potrzeb!

Skontaktuj się